Carmen

 

"Carmen v 50ti němých minutách nabídne mnohonásobne více než kdekterý tříhodinový muzikál se srdcervoucími áriemi"

Pavel Košatka, Musical.cz, Praha

 
"Vyprodané divadlo Kalich zažilo skvělé predstavení"

Pavel Košatka, Musical.cz, Praha


 “Expresívna sila prvotriednej techniky”

Londondance, Londýn

 

 

O predstavení

Po úspešnom svetovom turné s predstavením Vták ohnivák prichádza Slovenské divadlo tanca s novým titulom Carmen. Príbeh nespútanej andalúzskej Cigánky a vojaka Dona Josého, ktorý poznáme z literárnej predlohy francúzskeho spisovateľa Prospera Mériméeho, sa odohráva v španielskom prostredí devätnásteho storočia. Tentoraz však pôjde o Carmen mimo konkrétneho času a priestoru. Téma dozrievala v autorovi veľmi dlho. Je mu blízka z viacerých dôvodov. Kultúra, z ktorej Carmen pochádza, má mnoho spoločného s tou slovanskou a slovenskou. Vnútorný rytmus španielskeho folklóru je podobný nášmu vnútornému rytmu. „Carmen robím aj preto, že je to emotívne predstavenie. Milujem emotívne predstavenia!“ hovorí Ďurovčík.

Lovestory s tragickým koncom zasadil do neidentifikovateľného prostredia – nebude sa hrať na to, že je v Španielsku, ani na to, že je na Slovensku. Bude to pohybová a filozofická štylizácia. Ďurovčík chce novým spôsobom ukázať šialene zamilovaného muža, ktorý pre lásku dokáže urobiť všetko, a ženu, ktorá je navonok príťažlivá, vo vnútri možno vypočítavá a chladná a dokáže sa každý deň zaľúbiť do iného. Jeho Carmen je iná už len tým, že ju naštudoval pre Slovenské divadlo tanca. Opäť podáva tému formou totálneho divadla, kde emóciu sprostredkúva jednota hudobného, tanečného a činoherného prejavu. „Režírujem ako choreograf a k choreografii pristupujem ako režisér,“ tvrdí. „Veľmi mi záleží na zrozumiteľnosti vzťahov.“ Slovenské divadlo tanca má ľudské limity, ale tie zároveň môžu dať dielu nový tvorivý rozsah. Autor si ctí pôvodné libreto, vychádza zo Ščedrina a Bizeta. Zachováva základnú dejovú líniu, konanie postáv, ako ho poznáme, ale zároveň bohato parafrázuje. Využíva priestor na vlastné interpretácie. V Carmen sa predstavia najlepší tanečníci súčasnej slovenskej scény, hlavné roly stvárnia Silvia Beláková v alternácii s Vierou Bielikovou a Ivan Martiš. Nevšedný zážitok ponúkne postava Escamilla v podaní sólistu Lúčnice Filipa Takáča. Svoju escamillovskú rolu tancuje „po slovensky“. V Carmen Slovenského divadla tanca sa objavia prvky domáceho folklóru, zďaleka to však nebude folklórne predstavenie. „Viac povedať nemôžem, ale určite budete prekvapení,“ sľubuje autor.

 

 

Účinkujú:
Silvia Beláková, Viera Bieliková, Ivan Martiš, Filip Takáč,
Marianna Paulíková, Soňa Hrončoková,
Ladislav Cmorej, Lucia Mankovecká, Ivana Kučerová

O režisérovi

Ján Ďurovčík

Študoval choreografiu na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave pod vedením profesora Štefana Nosáľa a na Institute For Dance And Dance Instruction v belgických Antverpách. Jeho choreografie boli uvedené v Madride, New Yorku, Tokiu, Londýne, Krakove, v Antverpách a Amsterdame.

Čítaj celý životopis

Fotogaléria

Video