LABUŤKO

 

„...oplatí sa vidieť...“

SME, Bratislava

 

„famózny výkon“

Pohronie, Levice

 

„Dá sa vôbec láska vyjadriť inak ako tancom?“

Pohronie, Levice

 

„...tanečníci sa vrhajú do priestoru s vybuchujúcou energiou, niekedy až na hranici bezpečia.“

www.theatre.sk, Slovenská republika

 

„Ďurovčík stavil na jedinečnosť každého z účinkujúcich...“

www.theatre.sk, Slovenská republika

O predstavení

 

Labutie jazero je v baletnom svete synonymom dokonalosti.  Táto ešte vždy dojímajúca rozprávka pre dospelých je zároveň obrazom fungovania a hierarchizácie baletu s presne určeným miestom pre každého - od prvého sólistu až po komparz.

„Labuťko“ je vlastne taký zjednodušený baletný mikrosvet... A práve ten sa stal základom príbehu novej produkcie z dielne Jána Ďurovčíka, ktorý tento svet dôverne pozná. Bol jeho súčasťou najskôr ako tanečník, neskôr ako a choreograf a režisér. Vie, aký dlhý je tanečníkov deň a zároveň aký krátky je jeho profesionálny život...

Inscenácia je predovšetkým o krehkosti vzťahov fyzicky silných, no psychicky neistých bytostí, prežívajúcich väčšinu svojho života na tanečnej sále. Štvorica ľudí a každý miluje niekoho iného...

Choreografia Jána Ďurovčíka je  tradične zrozumiteľná, čitateľná a prehľadná. Opäť stavia na sugestívnych duetách, vie vygradovať jednotlivé obrazy, vybudovať pointu, využiť kontrast a napokon aj vyburcovať tanečníkov k maximálnym výkonom.

Pohybový materiál sa však tentoraz výrazne odlišuje od jeho predchádzajúcich diel. Je svieži, invenčný, nielen šitý na tanečníkov, ale vychádzajúci z nich. Choreograf a režisér Ján Ďurovčík stavil na jedinečnosť každého zo štyroch účinkujúcich: tanečnú virtuozitu Marianny Paulíkovej, všestrannosť Jána Špotáka, nevšedný spevácky a pohybový talent Nely Pociskovej a hereckú brilantnosť a charizmu Mariána Geišberga.Dueto s Jankom Špotákom (a fit loptou) z úvodu – choreograficky najzaujímavejšie - je partnersky náročné, miestami až akrobatické, pohybové väzby prezrádzajú kvalitu a technickú vyspelosť oboch tanečníkov.

Nela Pocisková stvárňuje postavu mladej a úspešnej sólistky s iskrivou sviežou energiou. Okrem svojich hereckých a speváckych kvalít na seba upozornila aj ako tanečnica s mimoriadne prirodzeným prejavom.

Labuťko je už treťou spoluprácou Jána Ďurovčíka s dramatikom a dramaturgom Petrom Pavlacom.

Scenár a libreto: Peter Pavlac, Ján Ďurovčík

Asistent choreografie: Marianna Paulíková

Hudba: Peter Iľjič Čajkovskij, Anton Popovič

Scéna a kostýmy: Martin Černý

Réžia a choreografia: Ján Ďurovčík

Účinkujú: Marián Geišberg, Nela Pocisková, Marianna Paulíková, Ján Špoták

Premiéra: Štúdio L+S, Bratislava 2007 

O režisérovi

Ján Ďurovčík

Študoval choreografiu na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave pod vedením profesora Štefana Nosáľa a na Institute For Dance And Dance Instruction v belgických Antverpách. Jeho choreografie boli uvedené v Madride, New Yorku, Tokiu, Londýne, Krakove, v Antverpách a Amsterdame.

Čítaj celý životopis

Fotogaléria

Video