Vták Ohnivák

 

 

"Predstaviteľ titulnej roly je jedným z najlepších sólistov, akých som kedy videla"

Vanessa Threapleton, BBC

 

 

"Je úžasné prežiť zblízka vášeň týchto tanečníkov!"

LondonDance, Londýn

 

 

"...interpreti dávajú zo seba všetko..."

Graham Watts, Londýn

 

"Nadčasové!"

De Echo, Amsterdam

O predstavení

 

 

Tanečné divadlo Vták ohnivák vytvorené na hudbu Igora Stravinského je jedným z najúspešnejších diel Jána Ďurovčíka. V jeho réžii a choreografii bolo po prvý raz realizované pre Bratislavské divadlo tanca (BDT) v roku 1997. Neskôr ho autor naštudoval s japonským súborom Tokyo Metropolitan City Ballet a prezentoval v Národnom divadle v Tokiu (2004). V obnovenej, prepracovanej a dlhšej verzii sa po štyroch rokoch vracia k divákom. Predstavenie v podaní tanečníkov Slovenského divadla tanca prináša pôsobivú choreografiu, náročné pohybové výkony, sugestívny divadelný zážitok.

Svetoznámy príbeh Vtáka ohniváka prenesený z rozprávkového sveta do súčasnej reality je zrkadlom nastaveným nám samotným. Pripomína to najprirodzenejšie z ľudskej podstaty, od čoho často odvraciame zrak. Spolu s hlavným predstaviteľom vstupujeme do začarovanej krajiny, obývanej „prízrakmi“. Ľudia tu žijú v neustálom strachu z poznania čohokoľvek nového. Nie sú schopní slobodne myslieť, samostatne konať, realizovať vlastné sny – vzlietnuť. Živoria, a predsa nedokážu túžiť po zmene.

Sloboda ducha človeka, ktorej stoja v ceste najprirodzenejšie ľudské vlastnosti – zadubenosť, spiatočníctvo a averzia voči novátorskému pohľadu na svet – je hlavným motívom tohto tanečného divadla. Pripomína štyridsať rokov nútenej neslobody našej „začarovanej“ krajiny, poukazuje však aj na javy, ktoré bránia rozletu i v dnešných časoch, ktoré ohrozujú každú spoločnosť či človeka.

Vták ohnivák je tanečno-divadelné predstavenie, v ktorom sa činohra a tanec spájajú v kompaktný celok. Kombinácia nadčasovej témy a súčasnej choreografie má moc prebudiť v každej duši odvekú túžbu po krídlach.

 

Námet, choreografia a réžia: Ján Ďurovčík

Hudba: Igor Stravinsky

Hudobná úprava: Ľubomír Dolný

Kostýmy: Veronika Kováčová

Asistent choreografa: Marianna Paulíková

Produkcia: Slovak Dance Theatre

Svetlá: Matúš Gazdík

Zvuk: Pavol Pogány - POGY

Stavba a doprava: Igor Melicherčík

Hudboné vydavateľstvo: Schott Music GmbH. Mainz

Učinkujú: Marianna Paulíková, Silvia Beláková, Petra Černová, Soňa Hrončoková, Lucia Mankovecká, Ján Špoták, Ivan Martiš, Lukáš Onufer, Ladislav Cmorej

 

O režisérovi

Ján Ďurovčík

Študoval choreografiu na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave pod vedením profesora Štefana Nosáľa a na Institute For Dance And Dance Instruction v belgických Antverpách. Jeho choreografie boli uvedené v Madride, New Yorku, Tokiu, Londýne, Krakove, v Antverpách a Amsterdame.

Čítaj celý životopis

Fotogaléria

Video