Pripravujeme sa na dve baletné diela

V pondelok (28.9.2020) sme sa začali pripravovať na Stravinského večer, v ktorom budú spojené dve známe diela - Petruška a Vták ohnivák z tvorby ruského hudobného skladateľa menom Igor Fiodorovič Stravinskij. Ide o zaujímavé spojenie moderného baletu - tanca, hudby a dizajnu. Obidve diela boli zložené začiatkom minulého storočia a autor v nich zachytával ruskú ľudovú kultúru, ktorá ho v podstate fascinovala celý jeho život. Medzi jeho vrcholné tituly patria okrem už spomínanej Petrušky a Vtáka ohniváka, aj Svätenie jari, či Svadba. 

Na pôdu Slovenského Divadla Tanca vstupuje významný slovenský choreograf Igor Holováč. Pod jeho vedením budeme pracovať na úplnej premiére predstavenia Petruška. Od roku 1984 je súčasťou Slovenského Národného Divadla (SND) v Bratislave, kde pôsobil ako dlhoročný sólista. Rok 2014 bol obzvlášť významným, pretože práve vtedy začal pôsobiť ako baletný majster. Spolupracoval aj s ďalšími divadlami, ako napríklad Divadlo West, Štátne Divadlo v Košiciach, Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni, Divadlo Jonáša Záborského v Prešove, atď. Získal rôzne ocenenia za interpretačnú a choreografickú tvorbu. Je nám cťou, že sme dostali možnosť spolupracovať s takýmto profesionálnym umelcom, ktorého skúsenosti budú mať pozitívny vplyv na našich tanečníkov. 

Choreografiu diela Vták ohnivák preberá choreograf a režisér Ján Ďurovčík, ktorý v roku 2004 toto baletné predstavenie odpremiéroval v Tokiu a o štyri roky neskôr ho prinisel aj slovenským divákom. Získal mnoho pozitívnych ohlasov a zaraďuje sa medzi jeho najúspešnejšie tituly.Preto nepochybujeme, že toto predstavenie aj po rokoch dosiahne skvelé výsledky. 

Včera vyšli nové opatrenia spojené so súčasnou mimoriadnou situáciou, ktoré sa dotknú aj kultúrnych podujatí. Napriek tomu pevne veríme, že premiéry, ktoré máme naplánované na 13. a 14. novembra v bratislavskej IUVENTE budeme môcť odohrať bez výraznejších obmedzení. 

Skúška predstavenia Petruška

SDT - Skúška predstavenia Petruška

Skúška predstavenia Vták ohnivák

SDT - Skúška predstavenia Petruška